SRBIJA zemlja šampiona! Košarkašice vladaju Evropom!

nedelja 28.06.2015.
20:44

Najveći uspeh u istoriji srpske ženske košarke! Srbija je prvak Evrope, naše košarkašice igraće i na Olimpijskim igrama u Riju!

Beta/Aniko Kovacs/MTI via AP

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je titulu prvaka Evrope, pošto je večeras u finalu savladala Francusku rezultatom 76:68.

Francuskinje su nešto bolje ušle u meč, šut ih je odlično služio, pa su tokom prve deonice povele sa osetnih 15-8. Ali, reprezentativke Srbije su, kao i uvek pokazale veliku borbenost, želju i nisu posustajale ni u jednom trenutku.

Usledila je naša serija od 7-0, za izjednačenje na 15-15, ali su prvu četvrtinu Francuskinje ipak dobile sa sedam poena viška - 22:15.

Ali, Milica Dabović i devojke nisu dozvolile da vođstvo Francuskinja postane ubedljivije, odgovorile su već u uvodnim minutima druge četvrtine, pa smo do kraja poluvremena gledali ravnopravnu borbu, bez značajnijih rezultatskih serija jednih ili drugih - 33:32 za Srbiju posle prvog poluvremena.

Ono što nas je sve zabrinulo na startu drugog poluvremena jeste povreda Milice Dabović, koja se pojavila na klupi sa velikim zavojem na ruci.

Srbija je u drugih 20 minuta bila značajno oslabljena, ali su naše reprezentativke uspele da zadrže visok nivo igre.

Sjajna je bila Sonja Petrović, pratila ju je Ana Dabović i taj tandem je predvodio naš tim do kraja meča.

Srbija je preuzela vođstvo, koje je početkom četvrte deonice, poenima Ane Dabović, postalo i ubedljivo - 51:44.

Francuskinje su zatim uspevale da se primaknu na poen-dva zaostatka, ali je kao po pravilu, sledio novi udar našeg tima.

Tako je bilo i na sredini poslednje četvrtine, kada je Sonja Petrović trojkom donela Srbiji i ''plus osam'' - 67:59!

Francuskinje su uzele tajm-aut, koji im je doneo rezultat. Uz to je i Sonju Petrović počeo polako da sustiže umor, promašila je par šuteva, pa je Francuska opet uhvatila priključak.

Na tri minuta pre kraja, Ana Dabović prekida seriju rivalki, pogađa za 69-64. Francuska ne koristi sledeći napad, a Ana nemilosrdno odgovara - 71:64! Dva minuta do kraja!

Uspele su naše reprezentativke da se odbrane, Danijel Pejdž je najpe uhvatila loptu u odbrani, da bi zatim realizovala napad za 73-64! Minut i po do kraja!

Usledio je još jedan tajm-aut Francuskinja, ali ovog puta bez efekta, Srbija je održala prednost i zasluženo slavi titulu!!!

Ana Dabović je meč završila sa 25 poena, a Sonja Petrović sa 22. Uz njih, dvocifrena je bila i Danijel Pejdž sa 12 poena.