Nemanja, ruka ti se pozlatila!

nedelja 06.09.2015.
16:52

Srbija se namučila u borbi sa domaćinom Nemačkom u okviru drugog kola grupe B Evropskog prvenstva, ali je na kraju ipak slavila pobedu zahvaljujući Nemanji Bjelici koji je u poslednjoj sekundi pogodio za pobedu Srbije od 68:66.

fiba.com
fiba.com

Izabranici Aleksandra Đorđevića su u prvom poluvremenu imali dosta problema, šut nije išao, često je bio i ispod 30% (u jednom trenutku čak i 22% - 5/23), pa je Srbija tokom većeg dela jurila prednost reprezentacije Nemačke.

Skok u napadu je, sa druge strane, bio faktor koji je držao našu reprezentaciju u igri, pa je Srbija imala čak i prednost na kraju prve i na kraju druge četvrtine.

Šroder i Plajs su pravili najviše problema Srbiji u prvoj četvrtini, dok Miloša Teodosića i Zorana Ercega nije hteo šut za tri poena, a bilo je dosta pokušaja.

Kalinić je bio nešto raspoloženiji kod nas, a sa druge strane je Dirk Novicki krenuo da teroriše koš naše reprezentacije. Završio je poluvreme sa 12 poena i 5 skokova.

Činjenica da su Nemci imali oko 50% šuta i zaostatak od 1 poena dovoljno govori o njihovom kvalitetu u odnosu na našu reprezentaciju koja je, kao što smo već napomenuli, imala procenat šuta oko 30% u prvom poluvremenu.

Srbija je na poluvreme otišla sa prednošću od 39:38, a valja napomenuti da su sudije na ovom meču u par navrata pomogle reprezentaciji Nemačke, posebno mislimo na onu situaciju kada je Vojtman u stilu Majka Tajsona faulirao Miloša Teodosića i kada mu nije dosuđen nameran faul.

Treći period je možda bio najslabiji period igre naše reprezentacije na ovom Evropskom prvenstvu, ali smo i pored toga uspeli da održimo prednost stečenu na poluvremenu, najviše zahvaljujući činjenici da su i Nemci krenuli da promašuju šuteve.

Nedović je prekinuo seriju promašenih trojki naše reprezentacije sredinom treće četvrtine kada je Srbija povela sa 48:47, bila je to tek druga trojka izabranika Aleksandra Đorđevića nakon one Bogdanovićeve u prvom poluvremenu čime je srpski tim dobio na samopouzdanju, pa i ovaj period igre završio u plusu.

Pred poslednju četvrtinu Srbija je imala prednost od 50:48. Nakon rampe ili bolje rečeno smeča Nemanje Nedovića, Kuzmić je pogodio dvojku za najveću prednost naše reprezentacije od 56:50. Ipak, ono što je brinulo u tom trenutku jeste i dalje veoma loš šut iz igre i posebno loš šut za tri poena (2/23).

Nakon toga Nemci prave seriju od 6:0 i stižu do izjednačenja, a onda na scenu stupa Nemanja Bjelica koji pogađa trojku.

Ipak, uporni Nemci su se vratili u život ovoga puta, čak i poveli sa 62:59, a nakon trojke Ercega ušlo se u egal na samo dva minuta do kraja meča.

Napravili smo seriju od 7:1, Bjelica i Nedović su bili najzaslužniji za to, ali je Šafarcik na drugoj strani pogodio trojku za 66:66 na samo 30 sekundi do kraja. Iskoristili su Nemci dva "mala faula" koja su imali, ostalo je samo tri sekunde do kraja regularnog dela, a napad je išao na Nemanju Bjelicu koji je na majstorski način pogodio preko odbrane reprezentacije Nemačke za veliku pobedu Srbije od 68:66.

Pogodak Nemanje Bjelice pogledajte OVDE.

U reprezentaciji Srbije najefikasniji je bio Nemanja Bjelica sa 12 poena i bio je jedini koji je uspeo da pređe brojku od 10 poena, dok su kod Nemačke najbolji bili Plajs i Novicki sa po 15 poena.