Mnogo su jake - Srbija u finalu Eurobasketa!

petak 26.06.2015.
19:40

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u finale Evropskog prvenstva u Mađarskoj i Rumuniji nakon što je eliminisala selekciju Belorusije u uzbudljivom polufinalnom okršaju.

FIBA/Ciamillo-Castoria/Girgasz

Trijumfom nad selekcijom Belorusije rezultatom 74:72 (18:18, 18:20, 23:19, 15:15) ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u finale Evropskog prvenstva i osigurala medalju našoj zemlji, prvu nakon raspada SFRJ!

Veliki uspeh ostvarile su u petak izabranice Marine Maljković. Trijumfom u polufinalu Evropskog prvenstva koje se održava u Mađarskoj i Rumuniji naše košarkašice osvojile su prvu medalju u kratkoj istoriji samostalne Srbije.

Nakon fantastičnog rezultata u duelu sa Turskom i ubedljive pobede, Srbiju su u polufinalu sačekale sjajne Beloruskinje koje su zadale mnogo problema našim najboljim košarkašicama.

Posle dvadeset minuta igre protivnice su imale samo dva poena prednosti ali je onda usledila treća deonica u kojoj su izabranice Marine Maljković nadomestile zaostatak i preuzele vođstvo.

Na početku poslednje deonice naše košarkašice su stekle prednost od šest poena (65:59) ali je nervoza učinila svoje pa su Beloruskinje uspele da nadomeste minus i da na tri minuta pre kraja izjednače rezultat (69:69).

U završnici za srčani udar istakle su se sestre Dabović, Milica velikom požrtvovanošću u odbrani, Ana realizatorskim sposobnostima i smirenošću u fazi napada. Upravo su poeni Ane Dabović doneli Srbiji prednost od tri poena sa kojom je naša selekcija ušla u poslednji minut igre.

Nakon dobre odbrane i uhvaćene lopte Sonja Petrović nas je odvela na "+5" ali smo u narednom napadu primili koš uz napravljen faul pa je Belorusija smanjila na "-2". Poslednji napad Srbija nije uspela da realizuje ali je odbranila koš i obezbedila plasman u finale Evropskog prvenstva.

Najefikasnija u redovima našeg nacionalnog tima ponovo je bila Ana Dabović sa 21 poenom i 3 asistencije. Pratile su je Sonja Petrović sa 14 poena i 9 skokova, odnosno Jelena Milovanović sa 14 poena i 7 skokova.

Trijumfom nad selekcijom Belorusije naše devojke su obezbedile barem srebrnu medalju ali će u duelu sa boljim iz meča Francuska - Španija imati priliku da se popnu na krov Evrope i osvoje titulu prvaka "Starog kontinenta".