Ispratili smo i Čehe - A sada ono najbolje!

sreda 16.09.2015.
20:16

Reprezentacija Srbije nastavlja da, jednu za drugom, ruši sve prepreke za Evropskom prvenstvu! Današnji trijumf nad Česima doneo nam je plasman u polufinale!

BETA/AP Photo/Michel Euler

Reprezentacija Srbije treći je polufinalista Evropskog prvenstva! ''Orlovi'' večeras u Lilu ubedljivo savladali Češku rezultatom 89-75, iako je naš večerašnji rival dugo odolevao.

Već u trećem minutu meča, Nikoli Kaliniću je dosuđena tehnička greška, zbog protesta, a taj njegov potez je prilično naljutio našeg selektora Sašu Đorđevića koji ga je odmah izveo iz igre.

Izuzev trojke Stefana Markovića, naši su bili prilično nesugurni i brzopleti u napadu u tim trenucima, što Česi koriste i poenima Šilba uz faul Milosavljevića stižu do vođstva od 10-5, a odmah zatim, posle nove greške naših, isti igrač poentira za 12-5.

Konačno, u sedmom minutu prvi poeni za Miloša Teodosića, koji smanjuje na 14-9. U sledećem napadu i maestralna asistencija za Nedovića, ali se na drugoj strani raspucao i Jan Veseli.

Ipak, novim poenima Teodosića, Srbija smanjuje na 13-16, na 2:25 pre kraja prve deonice.

Usledio je tajm-aut, posle koga su ''Orlovi'' zaigrali mnogo bolje i poenima Stefana Markovića, posle sjajne odbrane, konačno stižu do prvog vođstva - 19:18.

Prva četvrtina završena je nerešenim rezultatom 21-21, a u uvodnim minutima druge, Srbija trojkom Ercega stiže do prvog nešto osetnijeg vođstva - 27-23.

Nadali smo se da bi ovo mogao da bude početak serije poena našeg tima, ali Česi ne odustaju i vrlo brzo uzvraćaju. Raspoložen je Šilb, a na ulasku u finiš poluvremena, iznenadio nas je i Hruban, sa pet vezanih poena, za 36-36.

A onda, ponovo Zoran Erceg preuzima glavnu ulogu. Najpre nova njegova trojka, a zatim i poeni uz faul, za vođstvo od 41-36.

Na poluvreme se otišlo vođstvom Srbije rezultatom 45-42, a u treću deonicu smo ušli odlično, vezali četiri poena, za ''plus sedam'' - 49:42.

France Basketball Europeans

Ali, ponovo ne uspevamo značajnije da se odlepimo, Česi se vraćaju trojkama, a na polovini treće deonice pripisana im je jedna i koju NISU pogodili, jer je Bjelica dirao mrežicu. Neverovatno.

Srećom, reagovali smo na najbolji način, vratili trojku već u sledećem napadu preko sjajnog Bjelice, za vođstvo od 60:53.

Tu se naši nisu zaustavili, već su poenima Bogdanovića sa linije penala, na četiri minuta pre kraja treće deonice, stigli i na ''plus 10'' - 63:53.

Ali, kada je izgledalo da hvatamo ritam i uvećavamo razliku, Česi su ponovo imali odgovor  i u finišu treće četvrtine se poenima Satoranskog i Veselog vratili na samo četiri poena razlike - 67:63.

Ušli smo tako u neizvesnih deset minuta poslednje četvrtine, a nervozu je ublažio Raduljica, novim poenima za vođstvo 70-63.

Ta razlika je potrajala još par minuta, a onda na sredini poslednje deonice, Nemanja Bjelica ispaljuje novi projektil za povratak na ''plus 10'' - 80:70!

Uzvratio je Veseli zakucavanjem u njegovom stilu, uz prekršaj koji ztim nije pretvorio u koš, ali ''Orlovi'' konačno deluju razigrano, bez preteranog pritiska, što je rezultiralo prvim poenima Bogdanovića, a onda i Markovića za ubedljivih 84-72, na tri i po minuta pre kraja.

A kada je Bogdan zatim pogodio i svoju prvu trojku, mogli smo i definitivno da odahnemo i mirno posmatramo finiš meča - 87:72!

Na kraju, 14 poena razlike - 89:75 za plasman u polufinale, gde ćemo se sastati sa boljim iz duela Italije i Litvanije. Taj meč igra se od 21 čas.

Najefikasniji večeras u reprezentaciji Srbije bio je Zoran Erceg sa 20 poena, Raduljica je upisao 16, a Bjelica i Teodosić su meč završili sa ''dabl-dabl'' učinkom.

Bjelica je uz 14 poena imao i 10 skokova, a Teodosić je postigao 12 poena, uz FANTASTIČNIH 14 asistencija!

Na drugoj strani, Veseli najefikasniji sa 23 poena i 10 skokova, Satoranski je upisao 20 poena, a Blejk Šilb 11.