EVROPSKA Zvezda pokorila Keln! Spavate li mirno, ''Tobdžije''?

četvrtak 28.09.2017.
20:53

Još jedno blistavo evropsko veče ekipe Crvene zvezde! Prva pobeda u grupnoj fazi Lige Evrope, i to na gostovanju nemačkom bundesligašu Kelnu! Sledi spektakl u Beogradu protiv Arsenala!

Beta/AP Photo/Marin Meissner

Izvanredno prvo i do poslednjeg daha borbeno drugo poluvreme, uz malo i sreće, obeležje su Zvezdine večerašnje partije na ''Rajn Enerdži stadionu'' u Kelnu.

Ali ono najvažnije, ono što će se dugo pamtiti posle ove večeri, jeste konačan rezultat na semaforu - 0:1 u korist Crvene zvezde!

Velika pobeda ekipe Vladana Milojevića, prva u Ligi Evrope, za drugo mesto na tabeli Grupe H i nastavak impresivnih rezultata ove sezone na evro-sceni, računajući i kvalifikacije tokom leta.

Mogla je Zvezda do vođstva već u sedmom minutu prvog poluvremena, Kanga je izbio sam ispred golmana Horna, doduše iskosa sa desne strane i kada su mnogi ''videli'' loptu u golu, ona je završila pored stative.

Nedugo zatim, Nemanja Radonjić je u svom prepoznatljivom stilu protutnjao po levoj strani, ušao u kazneni prostor, ali je izostao završni pas, domaći su se nekako odbranili.

Zvezda je i u narednom periodu kontrolisala dešavanja na terenu, disciplinovano je igrala u defanzivi, ne dozvoljavajući ekipi Kelna da stvori ijednu ozbiljniju priliku.

A na drugoj strani, u 26. minutu meča, još jedna odlična prilika. Ovoga puta pripremio ju je Filip Stojković, koji je sa desne strane centrirao za Boaćija, a Zvezdin napadač je šutirao glavom, ali je bio neprecizan.

Minut kasnije i Kanga je okušao svoj udarac sa dvadesetak metara, ali pravo u Horna.

Sve je to bio uvod u evrogol Ričmonda Boaćija, na isteku prvih pola sata igre. Sjajno je prihvatio loptu na dvadesetak metara od gola, a onda se okrenuo, raspalio i smestio je u gornji desni ugao - 0:1!!! Zvezda vodi, potpuno zasluženo!!!
-
-
Jedino što je tokom prvog poluvremena pomalo nerviralo navijače Crvene zvezde jeste to što se Kanga u par navrata odlučio za udarce ka golu, iako je možda imao i boljih rešenja u tim situacijama.

Tek u poslednjim trenucima prvog poluvremena Jojić je ozbiljno pripretio golu Zvezde sa dvadesetak metara, ali je lopta prohujala pored stative.

Očekivao se odgovor domaćih u drugom poluvremenu i ekipa Kelna je zaista u nastavku zaigrala znatno konkretnije i ambicioznije.

Trener domaćih Peter Šteger je u poluvremenu izvršio dvostruku izmenu, umesto Merea i Girasija, priliku su dobili Bitenkur i Osako i promena je bila vidljiva.

Najbolju priliku za domaće od početka meča imao je Miloš Jojić u 58. minutu, kada ga je Zvezdina odbrana izgubila iz vida, on je, poput Kange u prvom poluvremenu, izbio sam ispred Borjana, gađao je bliži ugao i pogodio stativu.

Pritisak domaćih se nastavio, a pet minuta kasnije, Ričmond Boaći je zbog povrede morao van terena. Umesto njega, na teren je ušao Aleksandar Pešić.

Keln je i dalje imao inicijativu, a Miloš Jojić je u 67. minutu još jednom pogodio stativu! Ovoga puta je šutirao sa dvadesetak metara, bio je to odličan udarac, ali je pogodio gotovo isto mesto kao i desetak minuta ranije.

Pet minuta kasnije Radonjića je zamenio Milić, a odmah zatim još jedna velika prilika za ''Jarčeve'' i ponovo mnogo sreće za Borjana. Ovoga puta, posle centaršuta sa leve strane, Bitenkur je šutirao sa nekih pet-šest metara, ali je i treći put na ovom meču stativa bila saveznik Beograđana.

Poslednja reakcija trenera Crvene zvezde Vladana Milojevića bio je ulazak Uroša Račića umesto umornog Nenada Krstičića.

Pritisak domaćin nije jenjavao, a umor je bio sve izraženiji kod Zvezdinih fudbalera, pa se na grčeve požalio i Mičel Donald, baš kao i Babić koji je zaradio i posekotinu na glavi.

Zvezda je pokušala da pripreti u 83. minutu posle kontre koju je povukao Kanga, ali lopta koju je uputio ka Pešiću u kaznenji prostor, nije bila precizna.

Još izglednija bila je prilika Srnića u 89. minutu, ali su se domaći nekako odbranili.

U nadoknadi vremena usledio je poslednji trzaj domaćih, još jedan opasan pokušaj posle kornera, ali Borjan je sjajno reagovao i zasluženo Zvezdino slavlje je polako moglo da počne!

Keln: Horn - Mere (Bitenkur od 46.), Sorensen, Hajnc - Olkovski (Klemens od 76.), Ozčan, Leman (kapiten), Jojić, Rauh - Kordoba, Girasi (Osako od 46.).